Hltám zprávy tohoto typu kolem Webbova teleskopu. Víc pozitivních zpráv v této pokřivené době. Držím jim palce, aby vše vyšlo a nebyla žádná porucha. Moc se těším na první snímky z teleskopu
Odpovědět0 0
Jen mě tak napadlo: Když vidím ten rozdíl teplot a fakt, že relativně směšně malý štít má na slunečné straně "příkon" 200 KW.. Jestli by budoucí (průmyslové) stanice neměly jet spíš na turbínu, než na FVE panely. Jednak možnost hnát různá čerpadla, klimatizaci a podobně přímo, bez převodu na elektřinu a zpátky.. Plus možnost "cestou" použít i přímo teplo. A ten výkon je dost úctyhodný. Vychází mi, že by ohřívaná plocha 30*40m měla poskytnout by voko 1mw tepla. Čili 300+ kw elektřiny. To není jen na provoz stanice, ale na komerční slévárny či lasery.. (nechte si vyrobit turbíny mimo gravitaci. Zaručený přesný poměr slitiny. Zaručené optimální složení, zaručeně nepokřivená krytalizace gravitací.. Jistota +x procent otáček.. Cena jen pětinásobná :) Já si z toho napůl dělám legraci, ale tohle reálně přijde. První provozy bych reálně viděl kolem deseti let, pokud ne dřív.
Odpovědět1 0
Za mě jako strojaře. Dost funny myšlenka. Právě gravitace je nutnost. Žádný kov není absolutně čistý. A právě díky hmotnosti. Jsou těžší prvky úplně na spodu, kde nezpůsobují problémy a změny vlastností. A dají se odbrousit. A lehké zase zůstanou nahoře. Taky způsob odlití by byl komplikovaný. Upřímně nenapadá mě myšlenka, kromě odstředivé síly (což potom je stejně zase gravitační) jak :D . Právě krystalizace se pak narušuje, aby byla jiná. Většinou se válcuje, protahuje, ková. Podle mě právě, odlitky bude jeden z posledních průmyslů co se ve vesmíru bude dělat. Ale věřím spíš na 3D tisk kovu. :D.
Samozřejmě třeba obrábění velkých hřídelí. By bez gravitace byla daleko rychlejší, přesnější a snažší manipulace.
PS: Pokud by vás napadla myšlenka, na principu vstřiko lisu. Taky by to nešlo.
Odpovědět0 0
Hlavně aby ho pak nezapomněli zapnout. Ne, já vím že to slovo se v podstatě takhle může použít a bude to správně, ale působí to fakt divně. Zní to jakoby roztáhli nějaký generátor silového pole, ale zatím ho nechali vypnutý. :-)
Odpovědět1 1
Možná to působí divně, ale je to imho ten nejlepší výraz. Stany se taky vypínají a v obou případech jde o to, aby vznikla rovná plocha bez vrásek.
Odpovědět1 0
Já bych se nebál použít slovo napnout, zvlášť u něčeho takového, kde se toho dá vypnout opravdu hodně. Každopádně to nebyla nějaká stížnost, ale spíš jen zbytečný komentář..
Odpovědět0 0
Já to prostě vidím tak, že napnout se dá lano, ale huba by mi upadla, kdybych měl napínat stan. Ale i to se používá, jak koukám.
Odpovědět0 0
Stan nevím, já slyšel jen postavit stan, vypnout stan slyším prvně. Každopádně např. u plachet se říká vypnout, i napnout, takže bych to viděl spíše jako synonymum. Ale hlavně že si nakonec rozumíme :-)
Odpovědět0 0
vypnout se používá ve smyslu vypnutí plátna na rám, možná i toho stanu, protože se "připíná" skobami, vypíná/napíná tyčemi ... pokud je na rámu už připevněno, správně by mělo být napnout, huba-nehuba :D v tomto případě napnout ....
Odpovědět1 0